Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Antenna design | External |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Antennas quantity | 2 |
| Wi-Fi | |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 2402 Mbit/s |
| Frequency band | 5/2.4 GHz |
| Signal strength | 20 dBm |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3 |
| WPS push button |
| Product type | Network repeater |
| Product colour | White |
| Power LED | |
| Reset button |
| Power consumption (typical) | 11 W |
| DC output voltage | 12 V |
| DC output current | 1 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °F |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Certification | FCC |
| Width | 123 mm (4.8 ") |
| Depth | 72 mm (2.81 ") |
| Height | 47.5 mm (1.85 ") |
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.