There are no limits. Power that changes everything. Speed and reliability.
Lenovo's exclusive, AMD Threadripper Pro workstation combines dual-processor performance with ISV-certified multi-threaded applications and delivers dual-processor performance on a single-processor platform.
Get more power than ever before!
Enterprise-class security, management, and support.
Excellent performance. Exceptional reliability. Outstanding usability.
If you are working on 3D animation, compositing, editing, or rendering, the ThinkStation P620 with 32 GB RAM can deliver high clock speeds and AMD Threadripper Pro processors to help you realize your creative vision.
| Processor frequency | 4 GHz |
| Processor model | 3945WX |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor cores | 12 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor threads | 24 |
| Number of processors installed | 1 |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 1024 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 8x DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| ECC |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1000 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Solid-state drive interface | NVMe, PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | |
| SSD form factor | M.2 |
| Discrete graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA RTX A4000 |
| Discrete graphics adapter memory | 16 GB |
| Number of discrete graphics adapters | 1 |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Optical drive type | N |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,10000 Mbit/s |
| Wi-Fi |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | |
| Headphone outputs | 1 |
| Line-out | |
| Line-in | |
| Combo headphone/mic port |
| PCI Express x8 slots | 2 |
| Chassis type | Tower |
| Product colour | Black |
| Volume | 33 L |
| Placement supported | Vertical |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Motherboard chipset | AMD WRX80 |
| Audio chip | Realtek ALC4050H |
| Audio system | High Definition Audio |
| Password protection | |
| Password protection type | Power on, Supervisor |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Product type | Workstation |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system language | ENG |
| Power supply | 1000 W |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 - 12192 m |
| Width | 165 mm (6.44 ") |
| Depth | 460 mm (17.94 ") |
| Height | 446 mm (17.39 ") |
| Weight | 24000 g (52.91 lbs) |
| Display included | |
| Mouse included | |
| Keyboard included | |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Processor manufacturer | AMD |
| NVIDIA | |
| Marvell AQtion AQN-107 | |
| ENERGY STAR, EPEAT Silver, GREENGUARD, RoHS | |
| 4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.