Back to Top
| Placement supported | Indoor |
| Plug type | Type B |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | Type B |
| USB ports quantity | 3 |
| On/off switch | |
| Number of cores | 3 |
| Indication light | |
| Product colour | White |
| Certification | ETL, FCC |
| AC input voltage | 100 - 125 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Maximum input power | 1875 W |
| Maximum current | 15 A |
| Width | 360 mm (14.04 ") |
| Depth | 63.3 mm (2.47 ") |
| Height | 37.5 mm (1.46 ") |
| Weight | 702 g (1.55 lbs) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Package width | 430 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 58 mm |
| Package weight | 892 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.