Back to Top
| Placement supported | Indoor |
| Cable length | 2.1 m |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Number of poles | 4 |
| On/off switch | |
| Safety shutter | |
| Power protection features | Overload |
| Product colour | White |
| Material | Metal |
| Housing material | Metal |
| Certification | TUV, UL |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Maximum current | 15 A |
| Width | 219.7 mm (8.57 ") |
| Depth | 38.1 mm (1.49 ") |
| Height | 63.5 mm (2.48 ") |
| Weight | 1256 g (2.77 lbs) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package width | 381 mm |
| Package depth | 85.09 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package weight | 1315 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.