Back to Top
| Ethernet WAN |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 6 |
| Installed SFP modules quantity | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Throughput | 1.44 Gbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3q, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Static route | |
| VLAN support | |
| Network address translation (NAT) |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, ICMP, NAT, PPPoE, NTP, HTTP, HTTPS, DNS, IPSec, PPTP, L2TP, OpenVPN, SNMP |
| DHCP server | |
| DHCP client |
| Web-based management | |
| Universal Plug and Play (UPnP) | |
| Reset button |
| Security algorithms | 3DES,128-bit AES,192-bit AES,256-bit AES, DES, MD5, SHA-1, SNMP, SNMPv2, SNMPv3 |
| System event log | |
| VPN tunnels quantity | 66 |
| ICMP attack prevention | |
| URL filtering |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | LAN, Link, Power, Speed, System, USB, WAN |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 1000 MB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Mac operating systems supported | Y |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 98SE, Windows NT, Windows Vista, Windows XP |
| Linux operating systems supported | Y |
| Power source type | DC |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.5 A |
| Policy-based routing |
| Width | 226 mm (8.81 ") |
| Depth | 131 mm (5.11 ") |
| Height | 35 mm (1.37 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| AC adapter included | |
| Quick installation guide |
| Y | |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS | |
| Y | |
| 1 | |
| 6 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.