2× 10GE SFP+, 8× 1GE RJ45, 1× 1GE SFP WAN/LAN, 1× RJ45 Console, 2× USB Ports, 4MB SPI NOR + 256 MB NAND, 4 GB DDR4, 440 × 220 × 44 mm
Centralized cloud management Seamless integration into the Omada SDN platform: Quad-Core 2.2 GHz CPU Enterprise–level hardware design provides maximum performance.
Two 10GE SFP+ ports High-bandwidth aggregation with 1 WAN and 1 WAN/LAN port Up to 10 WAN ports Multi-WAN load balance raises the utilization rate of multi-line broadband.
Two USB 3.0 ports Available 4G/3G modem connection for LTE WAN backup High-Capacity Performance supports up to 2,300,000 concurrent sessions.
High-Security VPN SSL/IPSec/PPTP/L2TP VPN & OpenVPN/L2TP over IPSec VPN Enterprise-standardEnhanced Security Powerful Firewall, DoS Defense, IP/MAC/URL/Keyword Filtering Dual redundant power supplies Carrier-class reliability for enterprise networking
Manage your entire business network with the right amount of processing power. Dual redundant power supplies further ensure carrier-class reliability for enterprise networking.
Maximize 10G Broadband with the Omada Enterprise Gateway Build your lightning-fast network with the Omada ER8411, an enterprise VPN router with 10G ports.
It surpasses the need for high-speed, reliable, and safe enterprise networks, making it ideal for large-scale deployments such as in offices, schools, and hotels.
Up to 10 WAN SFP+, SFP, and RJ45 ports allow the router to support various internet access requirements.
Multi-WAN load balancing distributes data streams according to the bandwidth proportion of every WAN port to raise the utilization rate of multi-line broadband.
Connect a 4G/3G modem to one of the USB 3.0 ports for LTE WAN backup.
ER8411 supports pass-through traffic and multiple VPN protocols, including SSL, IPSec, PPTP, and L2TP in client/server mode.
One-click automatic IPSec VPN simplifies VPN configuration and facilitates network management and deployment.
The router also features built-in VPN engine hardware, allowing support and management of hundreds of IPSec, PPTP, L2TP, SSL VPN, and OpenVPN tunnels.
Powerful Firewall Advanced firewall policies protect your network and data.
IP/MAC/URL/Keyword Filtering forcefully prevent viruses and attacks from intruders.
Convenient VLAN support Create virtual network segments for enhanced security and simplified network management.
IP-MAC Binding reserves static IP assignments for clients to defend against ARP attacks and spoofing.
DoS Defense Denial of Service (DoS) attacks such as TCP/UDP/ICMP Flooding, Ping of Death, and other related threats are automatically detected and blocked. One-click ALG activation One-Click ALG Activation for applications such as FTP, H323, SIP, IPSec, and PPTP.
The Omada Software Defined Networking (SDN) platform integrates network devices, including access points, switches, and routers, to provide 100% centralized cloud management and create a highly scalable network—all controlled from a single interface.
Omada VPN Router with 10G Ports PORT: 1 10G SFP+ WAN Port, 1 10G SFP+ WAN/LAN Port,1 Gigabit SFP WAN/LAN Port, 8 Gigabit RJ45 WAN/LAN Ports, 2 USB3.0 port.
Integration with Omada SDN Controller, Support SSL VPN, OpenVPN and IPsec/ PPTP/ L2TP/ L2TP over IPSec VPN, 1500000 Concurrent Sessions, Dual Power Supply, Load Balance, Link Backup, 4G LTE Backup with USB Dongle, Policy-based Firewall, Static Routing, Policy Routing, Multi-net DHCP, Guest Portal, VLAN, Support RJ45 SFP+/SFP Module.
| Ethernet WAN | |
| DSL WAN | |
| SIM card slot | |
| 3G/4G USB modem compatibility |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 8 |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| USB ports quantity | 2 |
| DC-in jack |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1Q |
| Static route | |
| VLAN support | |
| Port forwarding |
| DHCP server | |
| DHCP client |
| Reset button | |
| Universal Plug and Play (UPnP) |
| Access Control List (ACL) | |
| URL filtering | |
| NAT functionality | One-to-One NAT; Multi-Net NAT; Virtual Server; Port Triggering; NAT-DMZ; FTP/H.323/SIP/IPSec/PPTP ALG; UPnP; |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Internal memory | 4096 MB |
| Built-in processor |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| AC adapter included | |
| Manual |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.