Back to Top
| Host interface | RS-232 |
| Output interface | Fiber (SC) |
| Transmission distance (multi-mode) | 2 km |
| RX sensitivity | -30 dB |
| Wavelength | 1300 nm |
| Fiber optic connector | SC |
| Dimensions (WxDxH) | 76 x 100 x 25 mm |
| Certification | FCC A, CISPR/EN55022 A, EN55024, EN60950, CE |
| Safety | UL, CSA |
| LED indicators | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.