Back to Top
| Data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 14 dBi |
| Frequency band | FCC: 5.150GHz – 5.250GHz, 5.725GHz – 5.850GHz GHz |
| Signal strength | 23 dBm |
| Channels quantity | 165 channels |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM, BPSK, OFDM, QPSK |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11d, IEEE 802.11e, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | AES, SNMPv2, SNMPv3, SSH-2, WEP, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK |
| Web-based management |
| Product type | Network bridge |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| Surge protection | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Reset button | |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | |
| International Protection (IP) code | IP56 |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| DC input voltage | 24 V |
| Power consumption (max) | 9.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -22 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | -7.6 - 140 °F |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Certification | CE FCC |
| Weight | 268 g (0.59 lbs) |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Quick installation guide |
| 100 | |
| Y | |
| 35 | |
| Single-band (5 GHz) | |
| Wi-Fi 5 (802.11ac) | |
| Y | |
| 185 | |
| Y | |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.