Back to Top
| Data transfer rate (max) | 600 Mbit/s |
| Antenna gain level (max) | 13 dBi |
| Frequency band | 4910 – 5970 GHz |
| Signal strength | 29 dBm |
| Channels quantity | 3 channels |
| Modulation | 256-QAM, BPSK |
| Receiver sensitivity | 20MHz Channel: MCS0 = -93 dBm to MCS15 = -72 dBm (per branch); 40MHz Channel: MCS0 = -90 dBm to MCS15 = -69 dBm (per branch) |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN |
| Security algorithms | 128-bit AES, HTTPS, WEP |
| Management protocols | IPv4/IPv6, HTTPs, SNMPv2c, SSH, Cambium Networks cnMaestro™ |
| Supported protocols | IPv4/IPv6 (Dual Stack), UDP, TCP, ICMP, SNMPv2c, NTP, STP, IGMP, SSH |
| Product type | Network bridge |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Surge protection | |
| Quality of Service (QoS) support |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Weight | 480 g (1.06 lbs) |
| 1600 | |
| Gigabit Ethernet | |
| Pole | |
| Y | |
| Internal | |
| Single-band (5 GHz) | |
| 203 | |
| Y | |
| 540 | |
| 1 | |
| 130 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
