Back to Top
| Cable colour | Black |
| Connector gender | Male connector/Female connector |
| Cable length | 3.05 m |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 standard | NEMA 5-15P |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 18 |
| Number of conductors | 3 |
| RoHS compliance |
| Input voltage | 125 V |
| Maximum current | 10 A |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Package weight | 360 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.