Back to Top
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Cable length | 1.83 m |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 16 |
| Number of conductors | 3 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certification | RoHS, REACH, UL/Cul |
| Input voltage | 125 V |
| Maximum current | 13 A |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 105 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 179.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 253.5 mm |
| Package weight | 250 g |
| Conductor cross section | 1.31 mm² |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10037332266191 |
| Master carton width | 329.9 mm |
| Master carton length | 25.4 mm |
| Master carton height | 479.8 mm |
| Master carton weight | 2590 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Country of origin | China |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.