Back to Top
| Cable colour | Black |
| Connector gender | Male connector/Female connector |
| Cable length | 4.27 m |
| Connector 1 | NEMA L6-30P |
| Connector 2 | NEMA L6-30R |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| RoHS compliance |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Package width | 299.7 mm |
| Package depth | 358.1 mm |
| Package height | 12.7 mm |
| Package weight | 1770 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.