Back to Top
| Construction type | Flat |
| Product colour | White |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | 110 block |
| Connector 1 gender | Female connector |
| Connector 2 gender | Female connector |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6a |
| Certification | TAA, RoHS |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 68 °C |
| Width | 21.9 mm (0.85 ") |
| Depth | 34.3 mm (1.34 ") |
| Height | 19.2 mm (0.75 ") |
| Package width | 101.6 mm |
| Package depth | 139.7 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 10 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master carton width | 129.5 mm |
| Master carton length | 294.6 mm |
| Master carton height | 76.2 mm |
| Master carton weight | 680 g |
| Quantity per master carton | 50 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.