Back to Top
| Type | Portable flat panel floor stand |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium, Steel |
| Minimum screen size compatibility | 13 " |
| Maximum screen size compatibility | 42 " |
| Suitable for | Computer monitor / TV |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100,200 x 100,200 x 200 mm |
| Tilt adjustment | |
| Height adjustment | |
| Tilt angle range | 0 - 10 \u00b0 |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Wheels | |
| Base type | H-shaped |
| Cord management | |
| Lockable wheels |
| Width | 502 mm (19.58 ") |
| Depth | 454 mm (17.71 ") |
| Height | 1240 mm (48.36 ") |
| Weight | 16100 g (35.49 lbs) |
| Package width | 185.4 mm |
| Package depth | 88.9 mm |
| Package height | 830.6 mm |
| Manual |
| Certification | RoHS |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.