Back to Top
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Data transfer rate (max) | 10000 Mbit/s |
| Ports quantity | 24 |
| Connector(s) | RJ45 |
| Cable types supported | Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6a |
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS), Plastic, SECC |
| Rack capacity | 1U |
| Certification | UL |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 68 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Sustainability certificates | RoHS, REACH |
| Package width | 104.1 mm |
| Package depth | 495.3 mm |
| Package height | 63.5 mm |
| Package weight | 1720 g |
| Country of origin | Taiwan |
| Master carton width | 302.3 mm |
| Master carton length | 520.7 mm |
| Master carton height | 264.2 mm |
| Master carton weight | 13610 g |
| Quantity per master carton | 8 pc(s) |
| Master carton GTIN (EAN/UPC) | 10037332266313 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.