Back to Top
| Cable length | 1.83 m |
| Connector 1 | NEMA 5-20P |
| Connector 2 | IEC C19 |
| Connector 1 standard | NEMA 5-20P |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 lockable | |
| Connector 2 lockable | |
| Suitable for use in country/location | North America |
| Number of conductors | 3 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 12 |
| Cable type | SJT |
| Core size | 3.31 mm² |
| Certification | UL/cUL |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 20 A |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 65 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 65 % |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 178.1 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 278.9 mm |
| Package weight | 450 g |
| Diameter | 11 mm |
| Master carton width | 350 mm |
| Master carton length | 25.4 mm |
| Master carton height | 500.1 mm |
| Master carton weight | 4500 g |
| Quantity per master carton | 10 pc(s) |
| Country of origin | Vietnam |
| Female connector | |
| Male connector | |
| Black | |
| 10037332266320 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.