PowerVerter Plus Inverter - 2 outlets
It is designed to efficiently power office equipment on the road or power tools at a work site by utilizing a vehicle's battery. The inverter continuously supplies up to 2000W of 120V AC power to 2 AC outlets from any 12V battery or automotive DC source. It features frequency control to lock AC output at 60Hz for operating stability of motor loads and includes a set of high-current DC input terminals for simple, permanent installation.
The inverter is designed with a highly reliable large transformer to power motors and other inductive loads with high-current startup needs. It also includes optional features such as load sense function, ignition switch control, and inverter ON/OFF relay jack for remote visual status of the operation of the inverter.
Continuously supplies up to 2000W of 120V AC power to 2 AC outlets from any 12V battery or automotive DC source. Frequency control locks AC output at 60Hz for operating stability of motor loads. Includes a set of high-current DC input terminals for simple, permanent installation. Highly reliable large transformer design specializes in powering motors and other inductive loads with high-current startup needs.
Built-in RJ45 port allows connection of APS/PowerVerter Remote Switch (Tripp Lite # APSRM4)
OPTIONAL FEATURES: Optional load sense function enables automatic inverter shutoff and startup as connected equipment is powered off and on. Front panel load sense potentiometer can be set to shut off or turn on inverter power in response to loads of any level. Ignition Switch Control Jack connects inverter to vehicle ignition system to automatically control inverter. Inverter ON/OFF Relay Jack connects to a user-supplied on/off indicator for remote visual status of the operation of the inverter.
| Input voltage | 12 V |
| Output power | 2000 W |
| Output voltage | 120 V |
| Certification | UL458/RoHS |
| LED indicators | Y |
| Package weight | 19500 g |
| Weight | 17700 g (39.02 lbs) |
| I/O ports | 2 x NEMA 5-15/20R |
| Package weight (imperial) | 43 lbs |
| Weight (imperial) | 39 lbs |
| Dimensions (WxDxH) | 216 x 413 x 184 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.