Back to Top
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 36 V |
| Product colour | Black |
| Battery life | 3 year(s) |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Number of batteries included | 3 pc(s) |
| Weight | 9350 g (20.61 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 260 x 203 x 70 mm |
| Battery type | UPS VDC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.