Back to Top
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 9000 mAh |
| Battery voltage | 12 V |
| Purpose | Uninterruptible power supply (UPS) |
| Product colour | Black |
| Compatible products | OL2200RTXL2U, OL3000RTXL2U, OL3000RTXL2UHV |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Number of batteries included | 6 pc(s) |
| Width | 238 mm (9.28 ") |
| Depth | 482.6 mm (18.82 ") |
| Height | 83.8 mm (3.27 ") |
| Weight | 15966 g (35.2 lbs) |
| Package width | 304.8 mm |
| Package depth | 614.6 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package weight | 18597 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
