Back to Top
| Data transfer rate (max) | 450 Mbit/s |
| Antenna gain level (max) | 25 dBi |
| Frequency band | 5.150 - 5.850 GHz |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM, BPSK, QPSK |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN |
| Product type | Network bridge |
| Material | Metal |
| Product colour | White |
| LED indicators | LAN, Power, Signal strength |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Surge protection | |
| Internal memory | 64 MB |
| Power source type | PoE |
| DC input voltage | 20 - 26 V |
| Power consumption (max) | 8.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power consumption (24V) | 500 mA |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 158 °F |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Certification | RoHS, CE, FCC, IC |
| Weight | 3220 g (7.1 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 459 x 261 x 459 mm |
| Processor model | MIPS 74Kc |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.