Back to Top
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| AWG wire size | 24 |
| Conductor type | Solid |
| Conductor material | Copper |
| Cable length | 305 m |
| Cable standard | Cat5e |
| Jacket material | Polyethylene (PE) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 75 °C |
| Width | 330 mm (12.87 ") |
| Depth | 425 mm (16.58 ") |
| Height | 340 mm (13.26 ") |
| Weight | 16000 g (35.27 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.