Back to Top
| Cable length | 30 m |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 gender | Male connector |
| Product colour | Aqua colour |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Cable diameter | 3 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.