Back to Top
| Type | Network transmitter |
| Maximum transfer distance | 1000 m |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Data transfer rate | 200 Mbit/s |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6, Fiber |
| Auto-negotiation | |
| Full duplex |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 2 |
| Product colour | Blue, Metallic |
| LED indicators | Y |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Power consumption (typical) | 1 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 35 mm (1.37 ") |
| Depth | 93 mm (3.63 ") |
| Height | 21 mm (0.82 ") |
| Weight | 80 g (0.18 lbs) |
| Manual | |
| Quick start guide |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 137 mm |
| Package height | 31 mm |
| Package weight | 100 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.