Back to Top
| Capacity | 16 GB |
| USB version | 2.0 |
| USB Type-A connector | |
| USB Type-C connector | |
| Micro-USB connector | |
| Lightning connector | |
| Read speed | 8 MB/s |
| Write speed | 2.5 MB/s |
| Plug and Play | |
| Fingerprint reader | |
| Password protection | |
| PIN-secured access | |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS 9.0, Mac OS 9.1, Mac OS 9.2, Mac OS X 10.0 Cheetah, Mac OS X 10.1 Puma, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.2 Jaguar, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Form factor | Slide |
| Product colour | Black |
| Key ring |
| Width | 21 mm (0.82 ") |
| Depth | 54 mm (2.11 ") |
| Height | 9.22 mm (0.36 ") |
| Weight | 8.6 g (0.02 lbs) |
| Quantity | 1 |
| Trial software | EasyLock Password Protection |
| Length outer carton | 73.02 mm |
| Width outer carton | 95.25 mm |
| Compatible operating systems | Windows 2000, XP, Vista, 7 Mac OS 9 + Linux 2.4.0 + |
| Height outer carton | 139.7 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.