Back to Top
| Screen size compatibility | 30 - 300 " |
| Projector brightness | 2000 ANSI lumens |
| Zoom capability | |
| Zoom ratio | 1.1:1 |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| Contrast ratio (typical) | 3000000:1 |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Keystone correction, vertical | -40 - 40 ° |
| Focus | Auto |
| Focal length range (f-f) | 22 - 24.1 mm |
| Aperture range (F-F) | 2.56 - 2.68 |
| Offset | 100 % |
| Throw ratio | 1.55 - 1.70 |
| Analog signal format system | NTSC, PAL, SECAM |
| Supported graphics resolutions | 640 x 512,640 x 640,640 x 160,640 x 352,640 x 360,640 x 400,640 x 480 (VGA),640 x 544,640 x 576,640 x 960,704 x 288,704 x 480,704 x 576,720 x 350,720 x 400,720 x 480,720 x 576,720 x 720,752 x 582,768 x 432,768 x 448,768 x 494,768 x 576,800 x 448,800 x 450,800 x 480 (WVGA),800 x 500,800 x 592,800 x 600 (SVGA),832 x 624,832 x 642,848 x 480,854 x 480 (WVGA),900 x 720,960 x 960,960 x 480,960 x 540,960 x 576,960 x 720,1024 x 576 (WSVGA),1024 x 600,1024 x 640,1024 x 768 (XGA),1024 x 800,1032 x 452,1056 x 144,1080 x 1080,1152 x 864 (XGA+),1152 x 870,1200 x 1600,1200 x 1920,1280 x 1024 (SXGA),1280 x 720 (HD 720),1280 x 768 (WXGA),1280 x 768,1280 x 800 (WXGA),1280 x 800,1280 x 960,1280 x 1280,1284 x 560,1296 x 732,1360 x 768 (WXGA),1366 x 480,1366 x 760,1366 x 768,1366 х 768,1368 x 768,1376 x 768,1400 x 1050 (SXGA+),1400 x 1080,1400 x 900,1440 x 1050,1440 x 1080,1440 x 234,1440 x 900 (WXGA+),1440 x 900,1440 x 912,1536 X 6144,1536 x 2048,1536 x 1536,1600 x 1200 (UXGA),1600 x 1280,1600 x 600,1600 x 900,1600 x 904,1680 x 1050 (WSXGA+),1680 x 1056,1920 x 1080 (HD 1080),1920 x 1200 (WUXGA),1920 x 502 |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Audio (L,R) out | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Market positioning | Bussines |
| Noise level (economic mode) | 26 dB |
| HDCP | |
| On Screen Display (OSD) | |
| On Screen Display (OSD) languages | ARA, CHI (SIMPL), CHI (TR), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, HIN, HUN, IND, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, THA, TUR, VIE |
| Number of OSD languages | 24 |
| Vertical scan range | 23 - 120 Hz |
| Horizontal scan range | 15 - 102 kHz |
| Noise level | 30 dB |
| Built-in speaker(s) | |
| RMS rated power | 2 W |
| Product type | Standard throw projector |
| Product colour | White |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 156 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 293 mm (11.43 ") |
| Depth | 221 mm (8.62 ") |
| Height | 115 mm (4.49 ") |
| Weight | 2450 g (5.4 lbs) |
| Handheld remote control | |
| Cables included | AC |
| LED | |
| 30000 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
