Back to Top
| Video input channels | 8 channels |
| Alarm input channels | 4 |
| Alarm output channels | 1 |
| Supported resolutions | 1920 x 1080, 1280 x 720 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video motion detection | |
| Audio formats supported | G.711, G.726 |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Languages support | ARA, CHI (SIMPL), CHI (TR), CZE, DEU, ENG, ESP, FRE, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS |
| Maximum frame rate | 480 fps |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Backup function | |
| Snapshot | |
| Recording modes | Continuous, Event, Manual, Schedule |
| Recording time | 5 min |
| Display modes | Live view |
| Wi-Fi |
| Number of hard drives supported | 2 |
| Hard drive interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Hard drive size | 3.5 " |
| RAID support |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| RAID levels | 0,1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio output | 1 |
| Microphone in | |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, TCP/IP, HTTP, HTTPS, UPnP, RTSP/RTP/RTCP, SMTP, FTP, DHCP, NTP, DNS, DDNS |
| Power consumption (max) | 190 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Sustainability certificates | UL ECOLOGO |
| Sustainability compliance |
| Width | 365 mm (14.24 ") |
| Depth | 315 mm (12.29 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 2650 g (5.84 lbs) |
| BSMI, CE, Federal Communications Commission (FCC) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.