Back to Top
| Video input channels | 8 channels |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Operating system installed | Linux |
| Input bandwidth | 80 Mbit/s |
| Wi-Fi |
| Number of hard drives installed | 1 |
| Hard drive capacity | 6000 GB |
| Number of hard drives supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 12 TB |
| Hard drive interface | Serial ATA III |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI output | |
| VGA (D-Sub) output ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Rack mounting | |
| Rack capacity | 1U |
| LED indicators | Alarm, Network, Power, Status |
| Product colour | Black |
| Power consumption (max) | 164 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 100 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85 % |
| Width | 370 mm (14.43 ") |
| Depth | 324.3 mm (12.65 ") |
| Height | 50.7 mm (1.98 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.