Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | |
| 2.5 mm connector | |
| 2x 3.5 mm connectors | |
| USB connectivity | |
| Bluetooth |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Impedance | 150 Ω |
| Headphone sensitivity | 99 dB |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -35 dB |
| Noise-canceling |
| Weight | 56 g (0.12 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.