50/53 ppm, 1200 x 2400 dpi print, Duplex, 600 x 400 dpi copy, Gigabit Ethernet, USB 2.0/USB 3.0
It features print, copy, scan, and fax functions and has easy installation wizards and step-by-step configuration options to help you get started.
The printer is cloud-connected, mobile-ready, app-enabled, and easy to customize. It has a max print capacity of 55 pages/minute with a duty cycle of 120,000 pages coupled with a recommended monthly volume of 15,000 pages.
It is completely re-engineered for superior reliability with fewer moving parts and a more advanced Hi-Q LED print head. The device management and user training can be done anywhere with the time-saving Remote Control Panel. Ensure information accuracy with Scan and Fax Preview, and do more with scanned documents with built-in optical character recognition (OCR).
| Print technology | Laser |
| Market positioning | Business |
| Printing | Colour printing |
| Copying | Colour copying |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | Mono faxing |
| Maximum duty cycle | 120000 pages per month |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex functions | Copy, Print |
| Management protocols | DHCP, SNMP, WINS, HTTP, HTTPS, TLS, SNTP, MDNS |
| Fonts included | 219 |
| Recommended duty cycle | 0 - 15000 pages per month |
| Maximum resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 53 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 50 ppm |
| Booklet printing function | |
| Secure printing | |
| Skip blank page function | |
| Standard printer languages | HP-GL, PCL 5e, PCL 6, PostScript 3, TIFF, XPS |
| Time to first page (colour, normal) | 10 s |
| Warm-up time | 11 s |
| Maximum copy resolution | 600 x 400 DPI |
| Copy speed (normal quality, black, A4) | 53 cpm |
| N-in-1 copy function | |
| Duplex copy speed (US Letter, black) | 47 ppm |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Background adjustment function | |
| Time to first copy (black, normal) | 5 s |
| ID-card copy function | |
| Book copy function | |
| Time to first copy (colour, normal) | 7 s |
| Center erase function | |
| Copier resize | 25 - 400 % |
| Edge erase function |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Maximum scan area | 216 x 356 mm |
| Scanner type | Flatbed & ADF |
| Scan to | E-mail, File, USB |
| Scan speed (colour) | 46 ppm |
| Scan speed (black) | 46 ppm |
| Duplex scan speed (colour) | 52 ppm |
| Duplex scan speed (black) | 71 ppm |
| Image formats supported | JPG, TIF |
| Document formats supported | PDF, XPS |
| Input colour depth | 24 bit |
| Output colour depth | 8 bit |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Fax resolution (black & white) | 600 x 600 DPI |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Fax memory | 4 MB |
| Fax speed dialing (max numbers) | 2000 |
| Fax forwarding to | |
| Job build function | |
| Fax coding methods | JBIG, MH, MMR, MR |
| Standard input capacity | 550 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Maximum input capacity | 3250 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 100 sheets |
| Standard output capacity | 400 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Card stock, Plain paper, Pre-Printed, Recycled paper |
| Multi-purpose tray media types | Bond paper, Envelopes, Labels, Letterhead |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Standard tray media weight | 60 - 220 g/m² |
| Duplex media weight | 60 - 128 g/m² |
| Custom media width | 76 - 190 mm |
| Custom media length | 216 - 356 mm |
| Built-in display |
| Wi-Fi | |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11n |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Google Cloud Print |
| Near Field Communication (NFC) | |
| Supported network protocols (IPv4) | TCP/IP: HTTP/HTTPS, Internet Printing Protocol, LPR/LPD, Raw Socket Printing/Port 9100, IPv4/IPv6, WSD, LDAP, FTP |
| Direct printing | |
| Standard interfaces | USB 2.0, USB 3.0, Wireless LAN |
| Internal memory | 4096 MB |
| Internal storage capacity | 250 GB |
| Card reader integrated |
| Built-in processor | |
| Processor frequency | 1050 MHz |
| Printing noise level | 54.7 dB |
| Standby acoustic emission | 33.5 dB |
| Copying noise level | 54.7 dB |
| Power consumption (printing) | 820 W |
| Power consumption (standby) | 90 W |
| Power consumption (sleep) | 0.9 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra |
| Linux operating systems supported | Y |
| Server operating systems supported | Windows 2000 Advanced Server, Windows 2000 Server, Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2, Windows Server 2003 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 R2 x64, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2012 |
| Energy Star certified |
| Width | 470 mm (18.33 ") |
| Depth | 503 mm (19.62 ") |
| Height | 643.7 mm (25.1 ") |
| Weight | 36100 g (79.59 lbs) |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 655 mm |
| Package height | 789 mm |
| Package weight | 44000 g |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 32 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.