Back to Top
| Product type | IP conference phone |
| Recommended room size | Large room |
| Control type | Touch |
| Product colour | Black |
| Built-in display | |
| Display type | LCD |
| Display diagonal | 5 " |
| Display resolution | 720 x 1280 pixels |
| Voice codecs | AGC, AJB, CNG, G.711a, G.711u, G.722, G.722.1C, G.723, G.726, G.729, G.729A, OPUS, PCMA, PLC, VAD, iLBC |
| Microphone direction type | Omnidirectional microphone |
| Frequency range | 100 - 20000 Hz |
| Sound pressure level | 94 dB |
| Echo cancellation | |
| Noise reduction | |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Security algorithms | 256-bit AES, HTTPS, MD5, WPA2, WPA3 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Conference call | |
| Call forwarding | |
| Microphone mute | |
| Call hold | |
| Call waiting | |
| Call blocking | |
| Call transfer | |
| Phonebook capacity | 1000 entries |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH, ISO 9001, CCC |
| Do not disturb function |
| RJ-45 ports quantity | 1 |
| USB port | |
| USB version | 2.0 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| USB ports quantity | 2 |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 328 mm (12.79 ") |
| Depth | 322 mm (12.56 ") |
| Height | 62 mm (2.42 ") |
| Package width | 384 mm |
| Package depth | 398 mm |
| Package height | 105 mm |
| Ethernet cable | |
| Quick installation guide |
| 14 | |
| Y | |
| Y | |
| 20 | |
| Y | |
| 5 | |
| 7964 | |
| Y | |
| 5 | |
| Y | |
| 5 | |
| 9020 | |
| Microsoft Teams | |
| 56 | |
| 4.2 | |
| 552 | |
| Y | |
| Wi-Fi 4 (802.11n) | |
| 6 | |
| 1 | |
| 392 | |
| 10 | |
| Y | |
| 410 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.