Back to Top
| Number of persons | 7 person(s) |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Product colour | Black, Grey |
| Product type | Video collaboration bar |
| Wall mountable | |
| Pan range | 0 - 120 ° |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Video codecs | H.264 High profile, H.264 SVC, H.264 |
| Built-in speaker(s) | |
| Echo cancellation | |
| Speaker power | 5 W |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | |
| Line-out | |
| Line-in | |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Wi-Fi | |
| Security algorithms | 256-bit AES, EAP-TLS, MSCHAPv2, PEAP, TLS |
| Remote control interface | Ethernet |
| Microphone sensitivity | 88 dB |
| Microphone mute | |
| Number of microphones | 8 |
| Motion sensor | |
| Cable lock slot |
| Operating system installed | Android |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 10.5 W |
| Power consumption (max) | 14 W |
| Width | 380 mm (14.82 ") |
| Depth | 68 mm (2.65 ") |
| Height | 82 mm (3.2 ") |
| Cables included | HDMI, LAN (RJ-45) |
| AC adapter included | |
| Mounting kit |
| Y | |
| Single camera | |
| 1 | |
| Y | |
| Add participates, Calendar, Content sharing, Hold/Resume, One-click join | |
| Y | |
| Android 11.0 | |
| 1 | |
| Y | |
| AC, DC | |
| 48 | |
| Y | |
| 0.7 | |
| 1 | |
| Presenter mode | |
| People | |
| 10 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.