Back to Top
| Megapixel | 8 MP |
| Optical zoom | 12 x |
| Digital zoom | 1.7 x |
| Field of view (FOV) angle | 90 u00b0 |
| Number of camera presets | 9 |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Product colour | Black, Grey |
| Pan range | -100 - 100 u00b0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power source type | AC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95 % |
| Power supply included | |
| Handheld remote control | |
| Cables included | USB |
| USB cable length | 7 m |
| Cable lock slot |
| Width | 210 mm (8.19 ") |
| Depth | 155.6 mm (6.07 ") |
| Height | 157.6 mm (6.15 ") |
| Weight | 3270 g (7.21 lbs) |
| 85258900 | |
| Y | |
| Presenter mode | |
| Y | |
| 1 | |
| Dual camera | |
| 8 | |
| 100 - 240 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.