Back to Top
| Optical sensor resolution | 1280 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Sensor type | LED |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1-128 (UCC/EAN-128), MSI, Plessey, U.P.C. |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Wavelength | 610 nm |
| Tilt reading angle | -65 - 65 \u00b0 |
| Pitch reading angle | -65 - 65 \u00b0 |
| Yaw reading angle | -45 - 45 \u00b0 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Interface | RS-232 + USB + Keyboard Wedge |
| Wireless range | 100 m |
| Bluetooth version | 4.0 LE |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black, Green |
| RoHS compliance |
| Programming function |
| Ethernet LAN |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Number of reads per charge | 100000 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 142 mm (5.54 ") |
| Depth | 76 mm (2.96 ") |
| Height | 185 mm (7.22 ") |
| Weight | 407 g (0.9 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.