Back to Top
| Optical sensor resolution (W x H) | 1280 x 800 pixels |
| Scanner type | 1D/2D |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 128, Code 39, GS1 DataBar, JAN, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Code 39, Data Matrix, Dot Code A, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417 |
| Tilt reading angle | 0 - 360 u00b0 |
| Pitch reading angle | -60 - 60 u00b0 |
| Yaw reading angle | -60 - 60 u00b0 |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wireless |
| Standard interfaces | Bluetooth, RS-232, USB |
| Wireless range | 100 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Operating frequency | 2400 MHz |
| Type | Handheld bar code reader |
| International Protection (IP) code | IP65, IP67 |
| Product colour | Black, Yellow |
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3350 mAh |
| Number of reads per charge | 80000 |
| Charging time | 3.2 h |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Width | 79 mm (3.08 ") |
| Depth | 140 mm (5.46 ") |
| Height | 198 mm (7.72 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.