Back to Top
| Colour name | Pure Silver |
| Product colour | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display diagonal | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | |
| Panel type | LCD |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| LED backlight | |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Processor model | 7520U |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1000 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Solid-state drive interface | PCI Express |
| On-board graphics adapter | |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics adapter family | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon 610M |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone |
| Front camera |
| Optical drive type | N |
| Mobile network connection | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | |
| Charging port type | DC-in jack |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity (Watt hours) | 40 Wh |
| Battery life (max) | 11 h |
| AC adapter power | 45 W |
| Cable lock slot | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | |
| Password protection | |
| Password protection type | SSD, Supervisor, User |
| Width | 362.9 mm (14.15 ") |
| Depth | 237.5 mm (9.26 ") |
| Height | 18.8 mm (0.73 ") |
| Weight | 1780 g (3.92 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.