Back to Top
| Effective sensor resolution | 8 MP |
| Sensor type | CMOS |
| Supported graphics resolutions | 3264 x 2448 |
| White balance | Auto |
| Image freeze | |
| Light source | LED |
| Maximum focal length (f) | 381 mm |
| Auto focus | |
| Shooting area (WxD) | 210 x 297 mm |
| Iris |
| Interface | USB 2.0 |
| Document size (max) | A4 |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | |
| Image formats supported | BMP, JPG, PNG, TIF |
| Lamp type | LED |
| Document formats supported | DOC, PDF, TXT, XLS |
| Photo effects | Black&White, Grey |
| Bundled software | CyberTrack Software |
| Zoom capability |
| Width | 310 mm (12.09 ") |
| Depth | 89 mm (3.47 ") |
| Height | 350 mm (13.65 ") |
| Weight | 800 g (1.76 lbs) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64 |
| Mac compatibility |
| N | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.