Back to Top
| PDU types | Metered |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL, EN 55022 A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC-15 A, UL, VCCI A |
| AC outlets quantity | 30 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Input connection type | IEC 309 60A 3P+PE |
| Display | LCD |
| Cable length | 1.83 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Nominal input voltage | 208 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 60 A |
| Nominal output voltage | 208 V |
| Output voltage | 208 V |
| Load capacity | 17300 VA |
| Maximum input current per phase | 48 A |
| Maximum total current draw per phase | 48 A |
| Power protection features | Overload |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 51 x 1829 mm |
| Weight | 10200 g (22.49 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 221 x 112 x 2149 mm |
| Package weight | 14050 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
