Back to Top
| Connectivity technology | Wireless |
| Internal | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB ports quantity | 2 |
| Wi-Fi |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Product colour | Black |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, TLS |
| Width | 121 mm (4.72 ") |
| Depth | 108 mm (4.21 ") |
| Height | 38 mm (1.48 ") |
| Weight | 140 g (0.31 lbs) |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 910 g |
| Manual | |
| Cables included | USB |
| 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
