Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Internal | |
| Host interface | PCI-E |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| PCI version | 2.1 |
| Data transfer rate | 5 GT/s |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3az |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| Product colour | Aluminium, Green |
| Compatible products | ProLiant |
| Recommended usage | Server |
| Width | 63.5 mm (2.48 ") |
| Depth | 209.6 mm (8.17 ") |
| Height | 248.4 mm (9.69 ") |
| Weight | 450 g (0.99 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
