Back to Top
| Internal | |
| Host interface | PCI Express |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| PCI version | 3.0 |
| LAN controller | Intel X710-TM4 |
| Maximum operating distance | 100 m |
| Product series | 700 Series Network Adapters (up to 40GbE) |
| Speed & slot width | 8.0 GT/s, x8 Lane |
| Intel Virtual Machine Device Queues (VMDq) | |
| Intelligent Offloads | |
| PCI-SIG* SR-IOV Capable | |
| iWARP/RDMA | |
| On-chip QoS and Traffic Management | |
| Intel Data Direct I/O Technology | |
| Intel Flexible Port Partitioning |
| Cable type | RJ45 Category 6, Category 6A, Category 5e up to 100m |
| Intel Virtualization Technology for Connectivity (VT-c) | |
| Interface type | PCIe v3.0 (8.0GT/s) |
| Controller type | Intel(R) Ethernet Controller X710-TM4 |
| Storage Over Ethernet | iSCSI, NFS |
| Cabling type | RJ45 Category 6, Category 6A, Category 5e up to 100m |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A991 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | NA |
| Harmonized System (HS) code | 8517620090 |
| OCP 3.0 | |
| Artificial Intelligence, High Performance Computing |
| Product type | Network Interface Card |
| Status | Launched |
| Processor family | 700 Network Adapters (up to 40GbE)-700 Network Adapters (up to 40GbE) |
| Launch date | Q3'20 |
| Network interface card type | Server |
| Network interface card cable medium | Copper |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
