Back to Top
| PDU types | Metered |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 Class A, ICES-003, UL Listed, VCCI Class A, VDE, REACH |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Input connection type | NEMA L6-20P |
| Monitoring | Current |
| Display | LCD |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3 m |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Packaging content | CAN Port Terminator, Installation guide, Locking input power cord, Rack Mounting brackets, Safety guide, Serial configuration cable |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 20 A |
| Nominal output voltage | 208 V |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 51 x 1829 mm |
| Weight | 6770 g (14.93 lbs) |
| Package weight | 9050 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 162 x 117 x 2038 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
