Back to Top
| PDU types | Switched |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL Listed, FCC Part 15 Class A, ICES-003, PSE, UL 60950-1, UL Listed |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| AC outlet types | NEMA L5-20R |
| Package type | Box |
| Cable length | 3 m |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Nominal input voltage | 100 - 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 30 A |
| Nominal output voltage | 100-120 V |
| Maximum input current per phase | 30 A |
| Maximum power | 2900 W |
| Power protection features | Overload |
| Dimensions (WxDxH) | 55 x 51 x 1829 mm |
| Weight | 8050 g (17.75 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 164 x 119 x 2041 mm |
| Package weight | 10130 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
