Back to Top
| PDU types | Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| On/off switch | |
| Certification | EAC, EN 55022 class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, RCM, VDE |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| Power plug | IEC 60309 |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15240 m |
| Nominal input voltage | 200, 208, 230, 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 32 A |
| Load capacity | 7400 VA |
| Width | 56 mm (2.18 ") |
| Depth | 46 mm (1.79 ") |
| Height | 1829 mm (71.33 ") |
| Weight | 7340 g (16.18 lbs) |
| Package weight | 9950 g |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 2040 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
