Back to Top
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Purpose | Uninterruptible power supply (UPS) |
| Battery life | 5 year(s) |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | PEP, EOLI, REACH |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Width | 64 mm (2.5 ") |
| Depth | 151 mm (5.89 ") |
| Height | 94 mm (3.67 ") |
| Weight | 2500 g (5.51 lbs) |
| Package width | 175 mm |
| Package depth | 213 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package weight | 2770 g |
| Quantity | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
