Back to Top
| Output power capacity | 10000 VA |
| Output power | 10000 W |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Output operation voltage (min) | 208 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power supply input frequency | 40 - 70 Hz |
| Surge energy rating | 480 J |
| Emergency Power Off (EPO) | |
| Output voltage THD | 2 % |
| Crest factor | 3:1 |
| AC outlet types | NEMA 6–20R, NEMA 6–30R |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RJ-45 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Cabling technology | 10/100Base-T |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Hot-swap battery | |
| Cold start | |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Automatic battery test | |
| Battery capacity | 1799 VAh |
| Replacement battery cartridge | APCRBC140 |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Rack capacity | 6U |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Surge protection | |
| Waveform | Sine |
| Auto-restart | |
| LED indicators | Alarm, Status |
| Audible alarm(s) |
| Web-based management |
| Output connections | Hard Wire 3-wire |
| Output frequency | 60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| RoHS compliance | |
| Energy Star certified |
| Width | 432 mm (16.85 ") |
| Depth | 715 mm (27.89 ") |
| Height | 263 mm (10.26 ") |
| Weight | 111580 g (245.99 lbs) |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 1000 mm |
| Package height | 461 mm |
| Package weight | 129730 g |
| Bundled software | CSA C22.2 No.107.3-05, FCC Part 15 Class A, NOM, OSHPD, UL 1778, REACH |
| Resource CD | |
| Rack mount kit | |
| Warranty card | |
| Software CD | |
| Quick installation guide | |
| Temperature sensor | |
| Cables included | USB cable |
| Quantity per pallet | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
