Back to Top
| Output power capacity | 10000 VA |
| Output power | 10000 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Output operation voltage (min) | 208 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power supply input frequency | 40 - 70 Hz |
| Surge energy rating | 480 J |
| Crest factor | 3:1 |
| AC outlet types | NEMA L6-20R, NEMA L6-30R |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Cabling technology | 10/100Base-T |
| SmartSlot |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery capacity | 1799 VAh |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| EMI/RFI noise filtering | 55 dB |
| Waveform | Sine |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 15000 m |
| RoHS compliance |
| Width | 236 mm (9.2 ") |
| Depth | 715 mm (27.89 ") |
| Height | 432 mm (16.85 ") |
| Weight | 111000 g (244.71 lbs) |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 1000 mm |
| Package height | 461 mm |
| Package weight | 126000 g |
| Software CD | |
| Cables included | USB cable |
| Quantity per pallet | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
