Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| Password protection | |
| Hardware encryption | |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2 |
| USB connector | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Thunderbolt technology | |
| Wi-Fi |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| NVM Express (NVMe) supported |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Width | 64 mm (2.5 ") |
| Depth | 82 mm (3.2 ") |
| Height | 12.5 mm (0.49 ") |
| Weight | 102 g (0.22 lbs) |
| Y | |
| Y | |
| 12 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.