Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| Read speed | 2700 MB/s |
| Write speed | 1900 MB/s |
| Data transfer rate | 40 Gbit/s |
| Thunderbolt version | 3 |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Thunderbolt technology | |
| Wi-Fi |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| Protection features | Crash proof, Drop proof, Dust resistant, Water resistant |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| NVM Express (NVMe) supported |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Width | 57 mm (2.22 ") |
| Depth | 110 mm (4.29 ") |
| Height | 11 mm (0.43 ") |
| Weight | 122.3 g (0.27 lbs) |
| Cables included | Thunderbolt, USB Type-C |
| Quick start guide |
| CE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
