Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 1000,5000,10000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 2970 Mbit/s |
| Spread spectrum method | DSSS, OFDM, OFDMA |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Number of users | 1024 user(s) |
| MIMO | |
| MIMO type | Single User MIMO |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-C |
| Security algorithms | WPA2, WPA3 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Directional |
| Antenna features | Integrated antenna |
| Antenna gain level (max) | 6.6 dBi |
| Antennas quantity | 4 |
| Power consumption (typical) | 71 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 93 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 302 mm (11.78 ") |
| Depth | 300 mm (11.7 ") |
| Height | 174 mm (6.79 ") |
| Weight | 4510 g (9.94 lbs) |
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 272 mm |
| Package height | 433 mm |
| Package weight | 6030 g |
| 5.0 | |
| N | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
