Back to Top
| Data transfer rate (max) | 3900 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt |
| Reset button |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Power consumption (max) | 45.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Placement | Pole, Wall |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| 6 GHz | |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 287 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 1200 Mbit/s |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| BeamForming |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 100 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 100 % |
| Width | 290 mm (11.31 ") |
| Depth | 288 mm (11.23 ") |
| Height | 171 mm (6.67 ") |
| Weight | 3600 g (7.94 lbs) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
